Islamisti používajú vo veľkom moderné technológie, útoky financujú aj bitcoinmi

APTFilter CERT-LatestNews Malware Security News SocialEngineering ThreatsActivists ThreatsCybercrime ThreatsEconomic ThreatsStrategic VulnerabilitiesAll VulnerabilitiesHardware

Vojna s islamskou republikou zúri aj na sieti. Internetoví aktivisti tvrdia, že teroristi používajú na financovanie smrtiacich akcií virtuálnu menu Bitcoin. V tých môžu mať islamisti až desiatky miliónov dolárov a využívať ich k nákupu zbraní a streliva, píšu lidovky.cz.

Už v septembri informovala nemecká Deutsche Welle o účtoch napojených na islamských teroristov. Jeden z nich mal vo virtuálnej mene skoro 23 miliónov dolárov. Vystopovať pritom podobné transakcie je kvôli anonymite vlastníkov a rýchlemu premiestňované peňazí z účtu na účet veľmi zložité.

Teraz “hacktivisti” zo spolku Ghost Security Group, ktorí sa zameriavajú na boj proti Islamskému štátu na internete, zhromažďujú dôkazy o tom, že teroristi financovali svoje aktivity pomocou virtuálnej meny. Opatrne naznačujú, že Bitcoin mohol zohrať úlohu aj pri piatkovom parížskom útoku.

Server Vocativ navyše po parížskych útokoch pripomenul, že Islamský štát môže pre európske operácie zneužívať aj čierne e-shopy pôsobiace na odvrátenej strane siete nazývané darknet.

Na niektorých e-trhoviskách sa dajú zaobstarať okrem drog aj zbrane a strelivo. Napríklad za 6729 dolárov pred časom ponúkal neznámy predajca zbraň AK 47. Strelivo sa potom dá kúpiť aj za pár dolárov za kus.

Nejedná sa pritom o prvý prípad, kedy sa ukázalo, že Islamský štát zdatne využíva nové technológie. Napríklad minulý rok v októbri vyberal od svojich priaznivcov Bitcoiny na zaplatenie bezpečného hostingu pre propagandistické stránky.

Internetoví aktivisti však nepomáhajú vyšetrovateľom stopovať len tok peňazí medzi radikálmi. Skupina Anonymous po útokoch v Paríži vyhlásila Islamskému štátu vojnu a začala s bleskovou odvetou. Počas krátkej chvíle vraj zablokovala už cez 5500 Twitterových účtu napojených na islamistov.

VIRTUÁLNA MENA Bitcoin

Bitcoin vytvoril v roku 2009 človek pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Jedná sa o open-source menu (má otvorený kód a všetky transakcie sú viditeľné), ktorá funguje na báze P2P siete (rovnako ako torrenty).

Je vopred známe, koľko bude do obehu uvoľnených Bitcoinov. Ďalšie už nikdy nemôžu vzniknúť. Sú ťažené pomocou matematických výpočtov a obtiažnosť ťažby sa postupne zvyšuje. Je tak potrebnejšie stále výkonnejší hardvér a väčšie množstvo času na výpočet.

S Bitcoinom sa obchoduje na špeciálnych burzách, na ktorých sa dajú zameniť za klasické peniaze.

http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/islamisti-pouzivaju-vo-velkom-moderne-technologie-utoky-financuju-aj-bitcoinmi-974433

Tagged