Anonymous potrestali Turecko mohutným útokom

APTFilter CERT-LatestNews Malware Security News SocialEngineering ThreatsActivists ThreatsCybercrime ThreatsEconomic ThreatsStrategic VulnerabilitiesAll VulnerabilitiesHardware

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Moslimská krajina zakázala oslavy Vianoc

Do hromadných výpovedí v slovenských nemocniciach je už zapojených deväť nemocníc. Najnovšie podali výpovede sestry a pôrodné asistentky aj v Trstenej a Dolnom Kubíne a pridali sa tak ku kolegyniam z Horného Považia a Oravy. Spolu tak v slovenských nemocniciach sestry a pôrodné asistentky doteraz už podali 1 397 hromadných výpovedí.

Turecko utrpelo v predchádzajúcom týždni jeden z najväčších kybernetických útokov na svoje internetové servery. Uviedla to agentúra Reuters. Od 14. do 21. decembra bolo vyradených z prevádzky 300-tisíc internetových adries s doménou „.tr“, ktorú používajú aj ministerstva, armáda či banky. Turecká médiá špekulovali, že tento organizovaný útok mohol pochádzať z Ruska, s ktorým má Ankara napäté vzťahy od zostrelenie ruského lietadla pri sýrskych hraniciach minulý mesiac. Teraz sa ku kybernetickému útoku prihlásilo hnutie Anonymous. „Turecko podporuje Islamský štát tým, že od neho kupuje ropu … nebudeme akceptovať, že turecký líder (Recep Tayyip) Erdogan pomáha IS,“ uviedlo vo vyhlásení hnutie Anonymous. Ďalej oznámilo, že v útokoch bude pokračovať, kým turecká vláda neprestane podporovať IS.

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/thinkanonymous/5309836224/

Gruzínsky premiér Irakli Garibašvili oznámil svoju rezignáciu. Informovala o tom agentúra Reuters. Podľa nej ide o prekvapujúci krok menej než rok pred parlamentnými voľbami v krajine. „Rozhodol som sa, že odstúpim z funkcie premiéra… Odchádzam z tejto funkcie dnes, ale zostanem lojálnym vojakom svojej vlasti,“ uviedol I. Garibašvili v televíznom prejave k národu. Ako informovala agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na gruzínske médiá, funkciu premiéra by mal prevziať podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Giorgi Kvirikašvili.

V Nemecku narodený internetový podnikateľ Kim Schmitz, ktorý si zmenil meno na Kim Dotcom, môže byť spolu s tromi ďalšími obžalovanými vydaný z Nového Zélandu do Spojených štátov. Rozhodol o tom sudca Nevin Dawson v novozélandskom Aucklande, oznámili tamojšie médiá. V USA chcú Kima Dotcoma, ktorý má okrem nemeckého aj fínske občianstvo, súdiť v súvislosti s medzičasom zablokovanou internetovou platformou Megaupload. Dotcom je obvinený za spôsobenie škody vo výške 500 miliónov dolárov zábavnému priemyslu kvôli súborom nahratým na platformu Megaupload, ktorá mala vyše 150 miliónov registrovaných užívateľov. Jemu to malo priniesť zisk 175 miliónov dolárov.

Ako jeden z posledných štátov EÚ legalizovalo Grécko registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia. Príslušný návrh zákona schválili poslanci parlamentu aj napriek silnému odporu vplyvnej pravoslávnej cirkvi pomerom hlasov 193 ku 56, informovala agentúra AP. „Je to dôležitý deň pre ľudské práva,“ povedal v rozprave premiér Alexis Tsipras. Zákona podľa neho dáva párom rovnakého pohlavia rovnaké práva týkajúce sa života a smrti, čím sa pre Grécko končí obdobie „zaostalosti a hanby“. Slovensko stále nemá zákon o partnerstvách osôb rovnakého pohlavia. V Česku ho Poslanecká snemovňa schválila 16. decembra 2005, ale vtedajší prezident Václav Klaus zákon vetoval. Veto nakoniec snemovňa prehlasovala 15. marca 2006. Zákon začal platiť 1. júla 2006.

NASA zrušila vypustenie automatickej planetárnej sondy InSight určenej na seizmický výskum vnútornej stavby planéty Mars plánované na marec 2016. Dôvodom je netesnosť vákuového tesnenia dôležitého meracieho prístroja, ktorú sa nepodarilo opraviť ani na druhý pokus, uviedla NASA.

Európsky mechanizmus pre stabilitu schválil vyplatenie pomoci Grécku v objeme jednej miliardy eur. Tento krok je reakciou na to, že Atény skompletizovali druhý balík reformných opatrení.

Účet českého premiéra Bohuslava Sobotku na sociálnej sieti Twitter sa stal terčom útoku rasistických hackerov. Informuje o tom spravodajský server Novinky.cz. Počas návštevy predsedu vlády v areáli vo Vrběticiach sa na jeho twitterovom konte začalo zverejňovať množstvo správ s nenávistným a neskrývane rasistickým obsahom.

Britská ekonomika v treťom štvrťroku medzikvartálne posilnila o 0,4 %. Vyplýva to z revidovaných údajov, ktoré zverejnil štatistický úrad krajiny ONS. Rast hospodárstva Veľkej Británie počas júla až septembra tak bol slabší v porovnaní s predchádzajúcim odhadom, ktorý naznačoval, že HDP v treťom štvrťroku posilnil o 0,5 %. Ekonómovia oslovení v prieskume agentúry Reuters predpokladali, že revidované údaje potvrdia predošlý odhad. Dôvodom toho, že štatisticky úrad revidoval údaje o posilnení HDP smerom nadol, bol slabší rast odvetvia služieb, predovšetkým segmentu finančných služieb.

Somálska vláda zakázala oslavy Vianoc a bude uplatňovať „nulovú toleranciu“ voči „neislamským“ slávnostiam. Oznámil to tamojší vysoký vládny predstaviteľ, ktorého citovala agentúra DPA. Štátne bezpečnostné inštitúcie dostali smernice, podľa ktorých majú zamedziť konaniu akýchkoľvek vianočných osláv na území celej krajiny, povedal činiteľ somálskeho ministerstva pre náboženské záležitosti Šajch Muhammad Chajrú.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

http://www.etrend.sk/ekonomika/anonymous-potrestal-turecko-mohutnym-utokom.html

Tagged