ה-NSA איתר ניסיונות של הרוסים לפרוץ למערכות ההצבעה בארה”ב

CERT-LatestNews Malware Security News SocialEngineering ThreatsActivists ThreatsCybercrime ThreatsEconomic ThreatsStrategic

סוכני מודיעין רוסים פרצו למחשבי יצרן מערכות הצבעה בארה”ב שבועות לפני יום הבחירות, כך דיווח אתמול (שני) אתר התחקירים Intercept, שהתבסס על דו”ח מסווג של הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) מהחודש שעבר. שעה אחרי פרסום הידיעה הודיע משרד המשפטים האמריקאי על פתיחת חקירה נגד המדליפה, ריאליטי וינר, עובדת קבלן בסוכנות.

דו”ח ה-NSA מתאר שתי תקיפות סייבר של יחידת מודיעין בצבא רוסיה. הראשונה בוצעה באוגוסט וכוונה נגד חברה שמוכרת תוכנה הקשורה לרישום מצביעים, והשנייה, מסוף אוקטובר או תחילת נובמבר, כוונה נגד 122 פקידים מקומיים ברחבי ארה”ב האחראיים על הבחירות באזוריהם.

החשודה בהדלפה, ריאליטי לי וינרהחשודה בהדלפה, ריאליטי לי וינר HANDOUT/רויטרס

על פי הדו”ח, סביר כי הגורמים השתמשו במידע שהושג כדי לשלוח אימיילים לגופי ממשל מקומיים בארה”ב. בתקיפה השנייה, סמוך ליום הבחירות, נשלחו אימיילים לפקידים מקומיים שנראו כאילו השולחת היא חברת התוכנה, שהכילו קבצים מצורפים המסווים כמדריכי הפעלה מעודכנים. פתיחת הקבצים הובילה להורדת תוכנה זדונית משרת רחוק למחשב, בהתקפה שנקראת spear-phishing.

המסמך המסווג מבהיר כי חרף הכחשותיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ה-NSA משוכנעת כי המודיעין הרוסי התערב בבחירות אשתקד. לפי הפרסום ב-Intercept, נכתב בו כי גורמים מיחידת מודיעין של צבא רוסיה “הוציאה לפועל מבצעי ריגול בסייבר נגד חברה מסוימת בארה”ב… אין ספק שבמטרה להשיג מידע על תוכנות וחומרות הקשורות לבחירות”.

עוד כתבות בנושא

לטענת אתר התחקירים, הדו”ח נשלח אליו באופן אנונימי, אולם כשעה אחרי הפרסום הודיע משרד המשפטים שה-FBI עצר את וינר בביתה שבג’ורג’יה. לפי הודעת המשרד, היא סיפרה לסוכן פדרלי כי הדפיסה מסמך מודיעיני מהחודש שעבר ושלחה אותו באימייל לכלי תקשורת אינטרנטי.

לפי הצהרה נלווית של הבולשת הפדרלית, וינר עובדת מאז פברואר עבור חברת קבלן במתקן ממשלתי בג’ורג’יה. לפני כן היא שירתה כארבע שנים בחיל האוויר האמריקאי. אף שה-FBI לא נקב בשם הסוכנות, ידוע כי החברה שהעסיקה את וינר עובדת עבור ה-NSA וכי מתקן שלה פועל בפרברי עיר מגוריה של ווינר.

מערכת ניטור של הסוכנות הראתה כי שישה אנשים הדפיסו את הדו”ח, בהם ווינר. החוקרים בחנו את מחשביהם של השישה וגילו שהיא היחידה שיצרה קשר עם כלי התקשורת. “פרסום חומרים מסווגים בלי הרשאה מאיים על ביטחון האומה שלו וחותר תחת אמון הציבור בממשל”, אמר בהצהרה סגן שר המשפטים רוד רוזנשטיין. עונשים בגין הרשעה בעבירה על חוק הריגול יכולים להגיע לעשר שנות מאסר, אך לרוב, הרשעות בגין הדלפות מסתיימות בשנה עד שלוש שנות מאסר.

בתקופת ממשל אובמה הוגשו כעשר תביעות בגין ריגול – פי שניים מכל תקופות הכהונה האחרות ביחד.

http://www.haaretz.co.il/news/world/america/.premium-1.4153030

Tagged